Міжнародний круглий стіл, присвячений Всесвітньому Дню Ґрунту 2021 (World Soil Day 2021) та з нагоди 65-річчя з дня заснування Інституту

 

 

 

 

03 грудня 2021 року в Національному науковому центрі «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» відбувся Міжнародний круглий стіл, присвячений Всесвітньому Дню Ґрунту 2021 (World Soil Day 2021) та з нагоди 65-річчя з дня заснування Інституту.

«Зупинити засолення ґрунту, підвищити його продуктивність!» — під таким гаслом проходила цьогорічна кампанія традиційного заходу Організації Об’єднаних Націй, спрямованого на привертання уваги людства до важливості ґрунту в житті Землі і сприяння сталому використанню ґрунтових ресурсів. У веб-зустрічі взяли участь представники Глобального ґрунтового партнерства (ФАО), Національної академії аграрних наук України, Національної академії наук України, Департаменту агропромислового розвитку та Департаменту науки й освіти Харківської ОДА, наукових державних та приватних установ, вищих навчальних закладів, громадських організацій, сільськогосподарських підприємств різних форм власності та інші зацікавлені особи (всього 150 учасників).

У вітальній промові президент Національної академії аграрних наук України Ярослав Гадзало зауважив, що Інститут є науковим флагманом агрохімічного забезпечення землеробства України. За час свого існування Інститут набув великого авторитету і став впливовою силою у формуванні державної аграрної політики. За ініціативою та з безпосередньою участю науковців Інституту розроблено пропозиції до законодавчих та нормативно-правових актів, розроблено Концепцію агрохімічного забезпечення землеробства України до 2020 року, цільову програму «Виробництво та застосування рідких мінеральних комплексних добрив в Україні», регіональний асортимент складних мінеральних добрив та багато інших не менш важливих матеріалів.

Від імені Глобального ґрунтового партнерства Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) учасників Міжнародного круглого столу привітав Секретар ГҐП — Рональд Варгас. Він поздоровив присутніх з Всесвітнім Днем Ґрунту 2021 та висловив вдячність Національному науковому центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» за важливу та довгу роботу на благо не тільки України, а й усього світу. Пан Рональд Варгас підкреслив вагомість результатів тісної та плідної співпраці Інституту з ГҐП у різних сферах, де Інститут завжди демонструє не тільки надійність та обов’язковість, а й обізнаність та професіоналізм у спільному виконанні завдань глобального рівня, наприклад, у розробці серії глобальних ґрунтових карт та імплементації досліджень засолених ґрунтів. Вчений відзначив, що велика честь для нього від імені ГҐП висловити найщиріші вітання з нагоди 65-річчя з дня заснування Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» та сприяти й надалі продуктивному партнерству.

У виступі Володимира Семиноженко — голови Північно-Східного наукового центру Національної академії наук України і Міністерства освіти і науки України наголошено, що піклування про ґрунт є однією з головних тем для України, а відсутність жорсткої системи контролю і державної програми зі збереження ґрунтів робить цю задачу ще більш актуальною. Створити необхідне нормативне забезпечення, спираючись на наукову базу можна достатньо швидко, завдяки тому, що в Україні є унікальний центр — Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського, який має всі можливості для цього, а головне — науковий потенціал.

Від Харківської ОДА учасників Круглого столу привітали Сергій Прокопченко — директор департаменту агропромислового розвитку та Анжеліка Крутова — директор департаменту науки і освіти відмітивши у своїх промовах, що вкрай необхідно щоб святкування Дня Ґрунту стало важливою подією. Цей день — можливість ще раз привернути увагу до проблем ґрунтів, запобігання і боротьби з їх засоленням, закликати до нових сміливих, цікавих і продуктивних кроків на нових дослідницьких шляхах, до нових відкриттів і нових перемог на славу аграрної науки і українського ґрунтознавства. Доповідачі ще раз наголосили на відомих здобутках Інституту на його ефективних зусиллях щодо підняття до найвищого рівня значущості ґрунту, як національного багатства і національного надбання України, про яке треба дбати всім разом.

У вітальному виступі Сергія Чернова — Президента Української асоціації районних та обласних рад, відзначено роль ґрунтових ресурсів в аграрному секторі економіки України за умов зміни клімату та  у вирішенні продовольчої проблеми в державі та у світі.  Показано площі сільськогосподарських угідь, які потребують особливої уваги через посушливі умови, що склалися на сході та півдні України.  Наголошено на ролі аграрної науки у вирішенні продовольчих проблем та запровадженні новітніх конкурентоздатних технологій в сільськогосподарське виробництво для отримання стабільних високих урожаїв. У зв’язку з цим відзначено провідну роль ННЦ «ІГА імені Соколовського» як наукової установи, яка опікується проблемами родючості ґрунтів, підвищенням їх продуктивності та охорони. Наголошено на необхідності консолідації наукової аграрної думки, влади та виробника сільськогосподарської продукції. В цьому контексті наукові розробки Інституту посідають чільне місце в забезпеченні реалізації стратегії стабільного розвитку агропромислової сфери держави.

Олександр Журавель — в.о. координатора проєкту Глобального екологічного фонду та ФАО в Україні підкреслив суттєву роль Інституту в успішному виконанні завдань проєкту «Комплексне управління природними ресурсами в деградованих ландшафтах лісостепової зони України». Зокрема, стосовно розробки кореляції української та міжнародної класифікації ґрунтів, цифрового картографування ґрунтів пілотних територій проєкту та створення бази даних ґрунтових профілів для національної системи моніторингу нейтрального рівня деградації ґрунтів України.

Доповідь Марії Конюшкової — координатора Міжнародної мережі засолених ґрунтів та міжнародного консультанта Глобального ґрунтового партнерства з засолених ґрунтів було присвячено глобальній проблемі сталого використання засолених ґрунтів у світі. Вона навела вражаючі дані про поширення у світі засолених ґрунтів природного та антропогенного походження та детально висвітлила напрями діяльності Глобального ґрунтового партнерства для запобігання поширенню деградації ґрунтів з цієї причини. Зокрема, пані Марія Конюшкова розповіла про створення та плани діяльності Міжнародної мережі засолених ґрунтів (INSAS), а також про головні результати проведеного нещодавно Глобального симпозіуму з засолених ґрунтів. Також вона відзначила активну участь експертів Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» в діяльності INSAS та в інших заходах ГҐП щодо забезпечення сталого використання засолених ґрунтів.

Привітав колектив з першим 100-річчям Віктор Вергунов — директор Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН. Саме так, наполягає академік В. Вергунов, адже перше рішення про створення було зафіксовано Другим Всеукраїнським агрономічним з’їздом, який пройшов 26-28.10.1921 року в Харкові, — як Інституту експериментального ґрунтознавства, що знаходився у сфері координації предтечі Національної академії аграрних наук України.

З Ювілеєм колектив ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» привітали представники наукових установ НАН і НААН, закладів вищої освіти, громадських організацій, аграрних підприємств і відокремлених підрозділів УТГА. У виступах було відмічено глобальний рівень проблеми боротьби з засоленням ґрунтів, наголошено на важливості виконання ґрунтами продуктивних та екологічних послуг для продовольчої безпеки світу та здоров’я людства, підкреслено важливу роль Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» у вирішенні цих проблем на глобальному і національному рівнях.

Зі спогадами виступили ветерани ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського».

Дякуємо всім учасникам за змістовні доповіді й активну співпрацю!

Захід зареєстровано на Інтерактивній глобальній карті подій ФАО, присвячених Всесвітньому Дню Ґрунту 2021

Програма заходу

Agenda (in English)

Переклад відеозвернення секретаря Глобального ґрунтового партнерства (ФАО) Рональда Варгаса