Нові технології як альтернатива відкритому спалюванню соломи для аграріїв Харківщини від експертів ICCI

 

 

 

 

5 березня 2019 на базі Національного наукового центру “Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського” відбувся міжнародний науково-практичний семінар: «День поля: Потенціал і методи сільськогосподарської практики без спалювання рослинних решток». Захід організовано за підтримки Міжнародної кріосферної кліматичної ініціативи (ICCI), Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) та Північної екологічної фінансової корпорації (NEFCO).

У роботі взяли участь представники Національної академії аграрних наук України, Департаменту агропромислового розвитку ХОДА, районних державних адміністрацій Харківської області, наукових та державних установ, вищих навчальних закладів, громадських організацій, сільськогосподарських підприємств різних форм власності та інші зацікавлені особи (всього 130 учасників).

З вітальними промовами виступили директор Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» Святослав Антонович Балюк та директор Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації Олександр Володимирович Нездюр.

Провідні експерти із Європи, Сполучених Штатів Америки та України у сферах біоенергетики, фінансування та збереження сільського господарства у своїх доповідях висвітлили питання негативного впливу відкритого спалювання на родючість ґрунту, урожайність, клімат, здоров’я, якість повітря та води. Наголосили на необхідності впровадження комплексу заходів, спрямованих на поширення передової сільськогосподарської практики без спалювання - ґрунтозберігаючі технології No-till, Low-till, Strip-till в Україні, та Харківському регіоні зокрема.

Під час дискусії в програмі семінару агровиробникам всебічно висвітлені як негативні сторони спалювання соломи, так і альтернативні варіанти її використання, що приносять не тільки користь ґрунту і навколишньому середовищу, а й вигідні аграріям в економічних відносинах. Не менш цікавим та змістовним стало відвідування приватного селянського господарства, яке сертифіковане як органічне згідно вимог Стандартів органічного виробництва Європейського Союзу з 2017 року (Харківська обл., Дергачівський район, Руська Лозова). Площа господарства - 6 га, засаджено малиною і жимолостью. Спосіб посадки - грядковий, із покриттям гряди агроволокном. Міжряддя засівають злаково-бобової сумішшю, яку після скошування використовують для мульчування. Електроживлення насосів та іншого обладнання у господарстві забезпечується за рахунок сонячних батарей. Захист ягідних плантацій від вітру і пилу забезпечує висаджений ряд Павловнії (лат. Paulównia).

За підсумками міжнародного науково-практичного семінару підготовлено проект резолюції «День поля: Потенціал і методи сільськогосподарської практики без спалювання рослинних решток» та створено комісію з доопрацювання проекту.

Програма міжнародного науково-практичного семінару: «День поля: Потенціал і методи сільськогосподарської практики без спалювання рослинних решток»

 

 

 

 

 

Більше фото на нашій сторінці Facebook

Презентації доповідачів:

Святослав Балюк

Евгений Скрыльник 

Анатолій Кучер

Alex Gittelson

Gail Stevenson

Don Reicosky

Daniel Devlin

Thanos Bourtsalas

Joanne Hall