Забруднення ґрунтів під стихійними звалищами - актуальне питання сьогодення

Актуалізація болючого питання сьогодення - пошук стихійних звалищ та поводження з ними. 

Актуальність виконання подібних видів робіт росте з кожним роком. Створення та накопичення стихійних звалищ є неконтрольованим процесом. Науковцями ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» було розроблено метод щодо виявлення стихійних звалищ на базі космічного знімку території, що досліджується, та його наступний аналіз за допомогою картографічних пакетів.

Робота є пілотною, підготовка почалася з 2011 року та продовжується в поточному році і у разі позитивних результатів може бути розповсюджена на території всієї Харківської області. Щодо результатів реалізації проекту: знайдено та задокументовано більш ніж 337 стихійних звалищ (які мають об’єм більш ніж 1 куб.м) поблизу населених місць на території Харківського, Дергачівського, Вовчанського та Золочівського районів за допомогою новітніх систем моніторингу (безпілотної авіації (БПЛА)). Унікальність технології пошуку стихійного звалища полягає в отриманні оперативних знімків із безпілотного летального апарату.

06 лютого 2019 року відбулася чергова зустріч із актуальної тематики стихійних звалищ та поводження з ними на території України з головою Коломацької селищної об’єднаної територіальної громади Харківської області Гуртовим Володимиром Григоровичем та її представниками. Також були запрошені керівники аграрних підприємств та землевпорядники району. Від ННЦ "ІГА імені О.Н. Соколовського" взяли участь кандидат географічних наук, завідувач лабораторії інструментальних методів досліджень ґрунтів Солоха М.О. та провідний інженер лабораторії інструментальних методів досліджень ґрунтів Семенцова К.О. В процесі зустрічі було розглянуто питання впливу стихійних звалищ на ґрунти під ними.

За результатами робочої зустрічі було намічено напрями співпраці з моніторингу ґрунтів та агрохімічному обстеженню на території Харківської області.