Захід відбувся!

Перше засідання Координаційної ради з питань боротьби з деградацією земель та опустелюванням, яку було створено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 20 від 18 січня 2017 р., відбулося 4 травня 2018 р. у Президент-готелі м. Київ.

Головними питаннями порядку денного першого засідання Координаційної ради було:

  1. Стан справ у сфері охорони земель. Виконання національного плану дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням.
  2. Встановлення та реалізація добровільних національних завдань щодо досягнення нейтрального рівня деградації земель (НРДЗ).

Відкрив засідання Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак, який у своїй доповіді підкреслив, що «Україна щороку втрачає близько 20 млрд. грн. унаслідок деградації ґрунтів» (https://menr.gov.ua/news/32341.html).

В обговоренні першого питання також прийняли участь заступник Міністра екології та природних ресурсів В.Полуйко; заступник Міністра аграрної політики та продовольства О.Ковальова; Голова Державного агентства водних ресурсів І.Овчаренко та заступник Голови державного агентства лісових ресурсів В. Бондар.

У рамках обговорення другого питання Порядку денного з доповіддю «Ґрунтові ресурси України: сучасний стан, деградація, охорона» виступив Генеральний секретар ГО «Українське товариство ґрунтознавців та агрохіміків, директор Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського», академік НААН Святослав Балюк. Також доповідь «Наукове обґрунтування національних завдань України щодо підтримання вмісту органічної речовини (гумусу) у ґрунтах» представив заступник директора з наукової роботи, завідувач відділу агрохімії, доктор біологічних наук Микола Мірошниченко. За результатами обговорення Координаційна рада прийняла рішення схвалити добровільні національні завдання щодо досягнення нейтрального рівня деградації земель за напрямом «підтримання вмісту органічної речовини (гумусу) у ґрунтах», доручивши Мінприроди та НААН доопрацювати з урахуванням наданих зауважень та пропозицій. Рекомендувати Міністерству екології та природних ресурсів України надіслати Секретаріату Конвенції ООН про боротьбу з опустелюванням офіційне повідомлення про схвалені Координаційною радою добровільні національні завдання та допоміжні заходи щодо досягнення нейтрального рівня деградації земель. Крім того, на засіданні схвалено проект «Рекомендації та пропозиції Координаційної ради з питань боротьби з деградацією земель та опустелюванням», який після доопрацювання з урахуванням наданих зауважень і пропозицій, має бути надісланий до Кабінету Міністрів України, іншим відповідним органам виконавчої влади, профільним Комітетам Верховної Ради України, НААН та НАН.

До проекту Рекомендацій Координаційної ради Інститутом внесено погоджені з НААН пропозиції щодо прийняття Закону України «Про державний моніторинг земель (ґрунтів)», про підготовку Постанови Кабінету Міністрів «Про створення ґрунтово-інформаційного центру (системи) України», про розробку нормативів/регламентів щодо оптимального співвідношення земельних угідь; якості ґрунтів, забруднення ґрунтів; рівня деградації земель та ґрунтів, а також про проведення великомасштабного ґрунтового обстеження на землях державної форми власності.